Pamatujete si na haléře? Ty drobné hliníkové mince, které nám hrkaly v peněženkách? V oběhu se s nimi dávno nesetkáme a zbyla jen vzpomínka, že když se řeklo, že něco stojí pár haléřů, bylo to téměř zadarmo.
Hliníkové drobáčky v peněženkách už sice nenajdete, ale s haléři jsme se tak úplně nerozloučili. Pokud totiž platíte bezhotovostně, můžete si všimnout, že se haléře v částkách stále objevují. Pojďme se podívat, proč tomu tak je.
Odůvodnění můžeme hledat ve výpočtu DPH, která se od roku 2019 nezaokrouhluje. U hotovostních plateb se se zaokrouhlením na celou částku ale setkáváme vždy.
Má zaokrouhlování faktur tedy vůbec nějaký řád a pravidla? Samozřejmě, že ano, a my se na ně dnes podíváme.
Zaokrouhlení DPH (možné do 1. 4. 2019)
Vraťme se do roku 2019. V platnost totiž vešla novela zákona o DPH, ve které mimo jiné také nalezneme úpravu způsobu zaokrouhlování této daně. Do 1. dubna 2019 bylo v podstatě na samotných plátcích daně, zda-li si daň zaokrouhlí, nebo ne. Tímto však vznikaly ve výši odváděné daně rozdíly a zmiňovaná novela tomu měla zabránit. A od té doby na fakturách DPH už nezaokrouhlíte.
Jak by to tedy mělo správně vypadat?
Částka DPH na faktuře musí být uvedena v haléřích, a to s přesností na dvě desetinná místa.
Cena za poskytnutou službu bez DPH je 250 Kč. Vypočítaná daň v sazbě 21 %, je součin základu daně a sazby daně: 250 x 0,21 = 52,50 Kč. Na faktuře u DPH uvedete 52,50 Kč.
Hotovostní a bezhotovostní platby
Ať jde o platbu hotovostní či bez hotovosti, k zaokrouhlování celkové částky se staví zákon stejně, když říká, že se do základu daně částka vzniklá zaokrouhlením na celou korunu nezahrnuje. Pokud byste si tuto definici chtěli přečíst podrobněji, naleznete ji v novele ze dne 1.10.2021.
Smyslem a cílem zákona o DPH je odstranění možného opakovaného zaokrouhlování a tím také zamezení případům, kdy z důvodu zaokrouhlovacího rozdílu dochází k přepočtení základu daně a výše daně.
Jak se správně zaokrouhluje?
Dle zákona se zaokrouhluje na nejbližší měnovou jednotku, která je v oběhu. U nás je to právě jedna celá koruna.
Když se na to pak podíváme matematicky, není to nic složitého. Pokud bude částka rovna nebo vyšší než 0,50 Kč, zaokrouhluje se směrem nahoru, pokud by byla nižší než 0,50 Kč, zaokrouhluje se směrem dolů. Vždy na celou korunu.
Příklad:
- 96,50 Kč zaokrouhlíme na 97 Kč.
- 96,49 Kč zaokrouhlíme na 96 Kč.
Co s rozdílem, který vznikne?
Pokud budeme zaokrouhlovat správně, vždy se bude jednat maximálně o několik haléřů.
Do základu daně se částka, která vznikla zaokrouhlením na celou korunu nezahrnuje. Jednoduše v tomto případě daň z rozdílu neřešíte.
Pojďme se na to podívat prakticky.
Praktický příklad
Představme si, že šijeme a prodáváme plátěné tašky, jejichž cena je 250 Kč za kus. K této ceně je třeba přičíst 21% DPH. Jak tedy bude výsledná cena vypadat?
- Základ daně: 250 Kč
- DPH: 52,50 Kč
- Celková částka: 302,50 Kč
- Celková částka se zaokrouhluje na nejbližší celou korunu.
- Tedy 302,50 Kč se zaokrouhlí na 303 Kč.
- Rozdíl 0,50 Kč se nedaní.
Znamená to tedy, že nemusíte nic přepočítávat ani vystavovat novou fakturu.
Teorii ovládáte, ovládněte i praxi
Teoreticky už víte, jak na to, ale máte obavu, abyste v praxi neudělali chybu? Sáhněte po Vyfakturuj.cz, chytrém fakturačním nástroji, který zaokrouhlování pohlídá za vás.
Ať už vystavujete faktury za hotové, nebo upřednostňujete bezhotovostní platby, přizpůsobte si zaokrouhlování přesně podle vašich potřeb. Jakmile si jednou nastavíte pravidla, o všechno ostatní se Vyfakturuj.cz postará. Nemějte z fakturace noční můry, ale udělejte si z ní příjemnou součást pracovního života.