Kdo může vystavit fakturu s DPH?
Nabízí se odpověď, že přece plátce DPH. O koho se vlastně jedná?
Plátce DPH
Plátce daně z přidané hodnoty je fyzická nebo právnická ekonomicky aktivní osoba, která je registrovaná k dani z přidané hodnoty. Sídlí v České republice a svým obratem překročila za posledních 12 plovoucích měsíců zákonem stanovený limit 2 000 000 Kč.
Plátcem DPH se podnikatel také může stát dobrovolně, a to za předpokladu, že se sám k plátcovství přihlásí. Na to, jak se stát plátcem, se za chvilku mrkneme podrobněji.
Plátce DPH vystavuje faktury, které obsahují DPH, a takové faktury jsou pak daňovými doklady. (Na rozdíl od neplátců DPH – ti vystavují účetní doklady bez DPH.)
Jak DPH na faktuře vypadá?
Jedná se o částku, která je přičtená k ceně za zboží nebo služby. Její výše je závislá na výši základu daně (ceně zboží nebo služby) a na % sazbě DPH. Je součástí celkové ceny za produkt nebo službu a hradí ji zákazník.
To ale není všechno. Plátce DPH pravidelně, zpravidla měsíčně či čtvrtletně, podává přiznání k DPH, ve kterém uvádí výši získané DPH a také výši nákladů. Pokud podnikatel vybral na DPH více, než sám zaplatil, je mu vypočítán rozdíl, který musí uhradit. Pokud by na DPH zaplatil více, než vybral, bude mu příslušná částka vrácena.
Chcete mít své faktury jako plátci DPH v pořádku? Ve Vyfakturuj.cz vystavíte fakturu i jiné typy dokladů, stáhnete si podklady pro kontrolní hlášení i přiznání k DPH a spustu dalšího.
Všichni plátci DPH jsou zapsaní v registru DPH, kde si je můžete jednoduše ověřit.
Náležitosti faktury plátce DPH
Jak bylo uvedeno, faktury, které plátce DPH vystavuje, jsou daňovými doklady a jejich podoba se řídí zákonem o DPH. Součástí daňového dokladu pak musí být:
- Jméno, příjmení, adresa nebo název firmy a sídlo dodavatele (osoba, která plnění uskutečňuje),
- jméno, příjmení, adresa nebo název firmy a sídlo odběratele (osoba, pro kterou je plnění uskutečněno),
- IČO a DIČ (pokud má odběratel také přiděleno DIČ, tak se u vádí i u něj),
- údaj o tom, v jakém je dodavatel zapsán rejstříku (obchodním nebo živnostenském, u právnických osob je třeba doplnit také příslušný oddíl a vložku),
- evidenční číslo daňového dokladu,
- předmět a rozsah plnění (co bylo dodáno, poskytnutý rozsah služby),
- cenu bez DPH za měrnou jednotku, případnou slevu,
- základ daně, její sazbu a výši v českých korunách,
- datumy, o kterých si povíme více v další kapitole,
- je-li plnění od daně osvobozeno, pak se uvádí odkaz na příslušné ustanovení či předpis, podle kterého je plnění od daně osvobozeno,
- pokud je odběratel zmocněn k vystavení daňového dokladu, pak se uvádí věta “vystaveno zákazníkem”,
- pokud osobou povinnou přiznat daň je osoba, pro kterou je plnění uskutečněno, pak se uvádí věta “daň odvede zákazník”.
Důležité datumy na faktuře
Na každý daňový doklad je třeba uvést také:
- Datum vystavení faktury, tedy den, kdy byla faktura vytvořena.
- DUZP neboli datum uskutečnění zdanitelného plnění. Jedná se o den, ve kterém jste zákazníkovi předali zboží nebo poskytli službu. Zpravidla je toto datum shodné s datem vystavení faktury, nicméně se může lišit za předpokladu, že je faktura vystavená před samotným dodáním zboží nebo služby.
- Datum splatnosti. Není to povinné datum, ale doporučujeme jej na fakturu uvádět. Předejde se tak zbytečným komplikacím s neuhrazenou fakturou. Zpravidla je datum splatnosti smluveno stranami. Pokud tomu tak není, je třeba se řídit občanským zákoníkem, který stanovuje 30denní splatnost. Splatnost může překročit 60 dnů pouze tehdy, pokud je to výslovně ujednáno a pokud to není pro věřitele nevýhodné.
Vzor faktury plátce DPH
Zjednodušený daňový doklad
V praxi se můžeme setkat také s pojmem zjednodušený daňový doklad. Ten je možné vystavit v případě, kdy celková částka za zboží nebo služby nepřesáhne 10 000 Kč a mívá podobu paragonu nebo účtenky.
Pokud by se cena přes 10 000 Kč přehoupla, bude se už jednat o klasickou fakturu, tedy daňový doklad.
Vystavujete zjednodušené daňové doklady? Tak se mrkněte na náš článek, zda-li v nich uvádíte vše potřebné.
- Základní sazba: 21 % – platí pro většinu zboží a služeb.
- Snížená sazba: 12 % – vztahuje se například na potraviny, nealkoholické nápoje, zdravotnické prostředky, hromadná doprava
Kdy se stanu plátcem DPH?
Registrovat se k dani z přidané hodnoty a tím pádem se stát plátcem DPH lze povinně i dobrovolně.
Povinná registrace k DPH vás čeká v případech:
- Kdy váš obrat v ČR překročí hranici 2 milionů korun za 12 po sobě bezprostředně jdoucích měsíců.
- Pokud zdědíte firmu po zemřelém plátci.
- Koupě nebo fúze firmy, která je plátcem.
- Podrobněji je vše rozebráno v § 6 zákona o dani z přidané hodnoty.
V roce 2025 nás čeká novela zákona o DPH, která přináší změnu pravidel pro povinnou registraci k DPH:
- Obrat se bude sledovat za kalendářní rok, tedy od 1. ledna do 31. prosince.
- Budou dva registrační limity: Pokud přesáhnete obrat 2 miliony Kč, stanete se plátcem od 1. ledna následujícího roku. Pokud přesáhnete obrat 2 536 000 Kč, stanete se plátcem DPH hned následující den po přesáhnutí této částky.
Dobrovolně se k DPH můžete registrovat:
- Pokud váš obrat nepřesáhl 2 miliony korun za posledních 12 po sobě bezprostředně jdoucích měsících, ale registrovat se chcete.
- Vaši obchodní partneři jsou plátci DPH.
- Obchodujete se zahraničím a registrace je pro vás výhodná a z pohledu zahraničních dodavatelů působíte jako plátce solidněji.
Pro zjišťování spolehlivosti plátců a dalších informací o nich slouží aplikace Registr plátců DPH. Kromě platnosti DIČ je zde uvedeno také datum počátku platnosti registrace, nespolehlivost, adresa správce daně a další.
Povinnosti plátce DPH
Jakmile se stanete plátcem DPH, můžete se těšit na špetku administrativy navíc, jelikož vás čekají tyto povinnosti:
- Vystavování daňových dokladů. Každá vystavená faktura bude automaticky daňovým dokladem a musí to na ní být také uvedeno.
- Pravidelně podávat kontrolní hlášení a přiznání k DPH. Podávají se měsíčně, případně čtvrtletně, a to do 25. dne po skončení zdaňovacího období. Podání slouží ke kontrole správnosti odvodu DPH a prevenci případných podvodů.
- Při dodání zboží nebo služeb do jiného státu EU se podává také souhrnné hlášení.
- Vedení daňové evidence a archivace daňových dokladů po dobu 10 let.
Jak a kde vystavit fakturu?
Využít můžete starou dobrou klasiku, šablony ve wordu či excelu. V dnešním online světě by však byl hřích nevyužít online program, který je na veškeré nástrahy fakturace pro plátce DPH dobře připraven.
Například Vyfakturuj.cz je fakturační nástroj, kde najdete vše pod jednou střechou. Vystavíte fakturu i jiné typy dokladů, stáhnete si podklady pro kontrolní hlášení i přiznání k DPH. Nastavíte, aby se neplatičům automaticky po datu splatnosti odeslaly upomínky, a vystavené faktury můžete archivovat online nebo si je stáhnout ve formátu PDF, vytisknout a založit do šanonu. Navíc budete mít jistotu, že je vše v souladu se zákonem. Tak si ušetřete čas i starosti a fakturujte online.