IČO neboli identifikační číslo osoby je unikátní osmimístný kód, který je přidělen každému podnikatelskému subjektu při jeho založení. Jedná se o jedinečnou kombinaci čísel, kterou když jednou podnikatel dostane, už nikdy nebude použita pro nějaký další subjekt.
IČO je povinné pro podnikající fyzické i právnické osoby a slouží k jejich jasné identifikaci, jelikož se velmi jednoduše můžeme setkat s podnikateli či firmami, které mají zaměnitelný název nebo jméno. Identifikační číslo osoby je však jedinečné a nezaměnitelné.
Historicky IČO známe jako identifikační číslo organizace, později byla také hojně používána zkratka IČ. Dnes zákon č. 111/2009 Sb., o základních registrech, uvádí, že je identifikačním číslem osoby číselný kód označovaný zkratkou IČO. Přikláníme se tedy také k tomuto označení.
Ověřit IČO organizace lze v tzv. ARESU, tedy v Administrativním registru ekonomických subjektů.
Jak získat IČO?
Jak bylo uvedeno, IČO je přidělováno podnikatelským subjektům. Získáte jej tedy na základě živnostenského oprávnění, které vám vydá živnostenský úřad. Jakmile jej budete mít, budete IČO uvádět na všech oficiálních dokumentech, dokladech a při komunikaci s úřady.
Pro založení živnosti je třeba splnit stanovené podmínky a poté se dostavit na živnostenský úřad nebo CzechPOINT s občankou a poplatkem ve výši 1000 Kč. Alternativně můžete žádost podat poštou nebo elektronicky prostřednictvím datové schránky, vyplněním tzv. Jednotného registračního formuláře.
Chcete začít podnikat? Více o založení živnosti a získání IČO se dočtete v tomto článku.
Podmínky pro založení živnosti
Samotné založení živnosti není nic složitého, nicméně je třeba splňovat podmínky stanovené živnostenským zákonem.
- Dosažení plnoletosti – pro získání živnostenského oprávnění musíte být starší 18 let.
- Právní způsobilost – musíte být plně způsobilí k právním úkonům.
- Trestní bezúhonnost – tu si úřad ověří v rejstříku trestů.
- Dluhy vůči státu – nesmíte mít žádné nedoplatky na sociálním a zdravotním pojištění ani vůči finančnímu úřadu.
- Kvalifikace – ujasněte si, jestli ke své živnosti budete potřebovat projít rekvalifikací. Při zakládání živnosti totiž musíte tuto speciální kvalifikaci doložit. Rekvalifikace se zpravidla týká řemeslné, vázané nebo koncesované živnosti.
Získali jste úspěšně živnostenské oprávnění? Pak nezapomeňte, že vaše IČO musí být uvedeno na všech vámi vystavených dokladech. V tomto případě vsaďte na Vyfakturuj.cz. Při registraci nastavíte vše potřebné a tento chytrý fakturační systém si poradí se vším ostatním. Vystavené doklady budou obsahovat vše, co je třeba.
