Jak na EET v roce 2022 a 2023?

Jak na EET v roce 2022 a 2023?

S elektronickou evidencí tržeb je to každou chvíli jinak. Je proto pochopitelné, pokud si nejste jistí, jak to s EET vlastně je. Skutečně se vás teď v roce 2022 EET netýká?EET v roce 2022

Co dočasně není povinné:

Odesílat státu údaje o tržbách přes EET v tuto chvíli nemusí nikdo, a to až do konce roku 2022. Nemusíte ani vystavovat účtenky a klidně na čas schovejte informační oznámení o EET ze dveří své provozovny.

Pojďme si shrnout, co není do konce roku v EET povinné:

 • Přerušení evidence nemusíte nikam hlásit, ani se odhlašovat.
 • Z hlavy můžete pustit také platnost certifikátu. Pohlídejte si však, aby byl před případným spuštěním EET platný.
 • Tržby ve zvláštním režimu také není nutné teď řešit. Pokud chcete ve zvláštním režimu pokračovat, stačí si podat žádost o přidělení autentizačních údajů a o povolení evidovat ve zvláštním režimu.
EET účtenka

Některé povinnosti i přes pozastavení EET zůstávají. Jde o povinnost ochrany:

 • autentizačních údajů,
 • certifikátu
 • a bloků účtenek, které obdrželi plátci daně za účelem plnění povinnosti EET ve zvláštním režimu.

Jestliže jste si na EET zvykli, můžete tržby dál evidovat. K vypnutí systému do konce roku 2022 nedojde a zůstane funkční v dosavadním režimu – údaje odeslané přes elektronickou pokladnu bude systém zpracovávat standardním způsobem.

Jak na EET v roce 2023

Dle nařízení vlády se od 1. ledna 2023 povinnost elektronické evidence tržeb ruší. Na toto rozhodnutí vlády měla značný vliv koronarovirová pandemie, která radikálně zvýšila bezhotovostní platby. Obchodníci jsou i nadále povinni evidovat hotovostní platby. Odborníci předpokládají, že četnost plateb v hotovosti se ještě sníží.

Dle schváleného návrhu Finanční správa zruší provoz EET a nepočítá ani s dobrovolně evidujícími podnikateli, a to z důvodu finanční úspory na straně státu. Ti z vás, kteří dobrovolně dál evidují, by se tedy měli připravit. Podpora elektronických pokladen ze strany Finanční správy v roce 2023 skončí.

Jak na EET v roce 2023

5 tipů, které se vyplatí při evidenci tržeb znát

 1. Daňový portál se hodí každému! Jakoukoli účtenku, kterou vám někdo vystavil (nebo vystaví) přes EET, si můžete na Daňovém portálu ověřit. To mohou využít i podnikatelé a OSVČ - pro kontrolu funkčnosti EET. Kontrolu dokladu provedete na stejné stránce, na níž jste dříve zažádali o autentizační údaje.
 2. Údaje zasílané v kontrolním hlášení a údaje zasílané v rámci evidence tržeb nejsou duplicitní. Z pohledu Finanční správy obojí slouží pro jiný účel, ale vzájemně se doplňují.
 3. Na platby realizované elektronicky (převodem, platební kartou, prostřednictvím terminálu nebo online platbou) nebo inkasem se EET nevztahuje. Ty byly evidovány automaticky tím, že převod proběhl.
 4. Pokud vystavujete fakturu, která obsahuje všechny náležitosti účtenky povinné dle zákona o evidenci tržeb, není třeba vystavovat ještě účtenku. Pokud ale chcete, můžete vystavit oba tyto doklady.
 5. Datum započtení tržby neurčuje poplatník, ale systém EET. Je to buď datum na účtence nebo datum přijetí datové zprávy do systému EET.

Další a detailnější informace o EET najdete na oficiálním portálu E-tržby.

elektronická evidence tržeb

Jak to řeší Vyfakturuj.cz

Pokud chcete i nadále používat EET, systém Vyfakturuj.cz se systémem EET spolupracuje již od první vlny. Jejich propojení je snadné a rychlé, přímo v uživatelském účtu vás celým procesem provedeme provedeme krok za krokem.

Pro pokročilé umožňujeme také vytvářet své doklady přes API a následně je nechat zasílat do systému elektronické evidence tržeb.

Vyzkoušet zdarma Vyfakturuj.cz

Přečtěte si i naše další články

Adéla Krčíková
Autor článku: Adéla Krčíková Adéla má na starosti statistiky a marketing. Zajímá se o čarodějnictví a duchovno. Občas přinese k obědu zajímavé téma k rozhovoru, kterým se pak baví celá firma. Má nezaměnitelný a výrazný smích.