Jak je to s EET ?

07. 04. 2021
Povinnost k elektronické evidenci tržeb byla až do konce roku 2022 odložena. V roce 2023 bude EET úplně zrušeno. Co to má znamenat pro vás a vaše doklady?

Kolem elektronické evidence tržeb (EET) se za poslední roky událo mnoho změn. Je proto pochopitelné, pokud si nejste jistí, jak to s EET vlastně je.

Jak to bylo s EET do konce roku 2022

Trocha historie. Kdy začalo EET a pro koho platilo

Povinnost elektronicky evidovat tržby z fyzického prodeje platila v ČR od 1. prosince 2016, a to pro ubytovací služby a restaurace. V březnu 2017 se tato povinnost rozšířila i na podnikatele z velkoobchodu a maloobchodu. EET se týkalo:

  • přijímaných stravenek/li>
  • stravenek,
  • poukazů.

Pokladní systém musel být propojen přes internet se serverem finanční správy a odesílal informace o přijímaných platbách v reálném čase. Naopak se EET netýkalo plateb provedených přes platební karty. Prodejce s nestabilním internetovým připojením si mohl požádat o přechod do zvláštního režimu EET, aby mohli fungovat i offline. Data ohledně EET dodal později.

Ve 3. a 4. fázi dalšího rozšiřování EET pro dopravce, zemědělce, řemeslníky a výrobce měla začít platit od 1. května 2020, ale kvůli celosvětové pandemii koronaviru se jejich spuštění pozastavilo.

Každá účtenka spadající do režimu EET musela mít na konci vytištěný speciální fiskální identifikační kód (FIK) přidělený v reálném času servery Finanční správy ČR na základě přijetí datové zprávy o vzniku tržby. FIK byl jedinečný kód složený z 39 znaků kombinujících číslice, písmena a spojovníky.

EET účtenky
Účtenky z doby EET se speciálním FIK kódem na konci.

Ukončení EET v roce 2022

Odesílat údaje o tržbách přes EET už nemusel nikdo. Přestaly se řešit platnosti EET certifikátů.

I přes pozastavení EET zůstala povinnost uchovat už vydané:

  • autentizační údaje,
  • certifikáty,
  • bloky účtenek obdržené ve zvláštním režimu.

Jestliže byl prodejce zvyklý na systém EET, mohl až do konce roku 2022 přijaté tržby v hotovosti dál evidovat. K vypnutí systému do konce roku 2022 nedošlo a údaje odeslané přes elektronickou pokladnu systém zpracovával standardním způsobem.

Jak s EET v roce 2024?

Dle nařízení vlády se od 1. ledna 2023 povinnost elektronické evidence tržeb zrušila. Na toto rozhodnutí vlády měla značný vliv koronarovirová pandemie, která radikálně zvýšila bezhotovostní platby. Navíc údržba celého systému stála také nemalou částku.

Máte nějakou další otázku? Detailnější informace o EET najdete na oficiálním portálu E-tržby.

Vyzkoušet zdarma Vyfakturuj.cz

Přečtěte si i naše další články

Adéla Krčíková
Autor článku: Adéla Krčíková Adéla je markeťačka se zaměřením na obsahový marketing a SEO. Také se zajímá o esoteriku. Má nezaměnitelný a výrazný smích, podle kterého ji poznáte kdekoliv.