Základní definice faktury a kdo ji smí vystavit

01. 10. 2019
Co je faktura? Kdo ji může vystavit a proč? Jaký je rozdíl mezi přijatou a vydanou fakturou? Podívejte se na základní definice a náležitosti.

Aktuálně platné právní předpisy fakturu nedefinují a ani nestanovují, kdo ji smí vystavit.

Praxe vychází z toho, že faktura je dokument (obchodní listina, případně účetní nebo daňový doklad), který vytváří podnikatel při prodeji zboží nebo poskytování služeb, a vyjadřuje tak nárok na jejich úhradu.

Kdo smí vystavit fakturu?

Zhotovit fakturu může ale i ten, kdo nevlastní živnostenský list (živnostník), tedy nepodnikající (chcete-li soukromá) osoba (běžný občan), pokud poskytuje služby nebo dodává zboží.

Ať už se jedná o podnikatele (firmu nebo třeba profesionála na volné noze) nebo ne, osoba vystavující fakturu předkládá druhé straně účet za poskytnuté služby nebo dodané zboží a uvádí v tomto dokumentu, kdo má za co zaplatit, do kdy a jakým způsobem.

Může fakturu vystavit i neplátce DPH, který nevede podvojné účetnictví? Zjistěte to (a další užitečné informace) v tomto článku.

Jaký je rozdíl mezi fakturou vydanou a přijatou?

Vystavením (vydáním) faktury tedy podnikatel (nebo jiná osoba) očekává příjem peněz. V takovém případě mluvíme o faktuře vydané. Co se týče druhé strany, která takovou fakturu obdrží, používáme pojem přijatá faktura, protože tato strana fakturu od vystavujícího přijímá.

Co musí faktura obsahovat?

Faktura se odlišuje od jiných dokumentů na základě specifických náležitostí. Jaké to jsou a co všechno musí faktura obsahovat? Záleží na tom, zda fakturu vystavuje neplátce nebo plátce DPH, u neplátce je potom dalším určujícím prvkem skutečnost, jestli vede nebo nevede podvojné účetnictví. Zní to složitě? Podívejte se do přehledného článku a zjistěte, jaké prvky musí faktura obsahovat. Snadno si všechno ujasníte a najdete v něm jednoduché členění podle osob, které faktury vystavují.

Jak vyřešit fakturaci jednoduše a zůstat v klidu?

Ideální řešení je využít online fakturační nástroj, který pomůže s náležitostmi a spoustu věcí zvládne zjednodušit nebo dokonce udělat za vás.

Pokud potřebujete při vystavování faktur ušetřit čas a hlavně nervy, vsaďte na pohodlnou a bezpečnou online fakturaci, třeba v našem systému Vyfakturuj.cz, který získal ocenění nejlepšího fakturačního programu v roce 2019, 2020 a 2021.
Vyzkoušet zdarma Vyfakturuj.cz

Přečtěte si i naše další články

Jana Ulcová
Autor článku: Jana Ulcová je copywriterka s přesahem do práva, ekonomie a online marketingu. Když zrovna nepíše, pravděpodobně se směje, zpívá, hraje na piano, vaří nebo se učí vidět svět nádhernýma očima svých dcer.