Jak pohodlně zvládnout fakturaci služeb

01. 10. 2019
Potřebujete vystavit fakturu za poskytnuté služby? Pojďte si projít základní náležitosti a ušetřit si čas a nervy s hledáním odpovědí a řešení.

Poskytujete služby a potřebujete vystavit fakturu? Poradíme vám, jak na to. A jak si práci s fakturací co nejvíce usnadnit, ať už se jedná o fakturu za stavební práce, konzultace, školení, tisk, překladatelské služby, catering nebo třeba cvičení s trenérem.

Služba a její specifika

„Služba je jakýkoli akt nebo výkon, který může jedna strana nabídnout jiné straně a který je svou podstatou nehmotný a nevede ke změně vlastnictví čehokoliv.“ Tak definují službu marketingoví specialisté Philip Kotler a Kevin Lane Keller v knize Marketing Management.

Základní charakteristikou služby je tedy nehmotnost, neskladovatelnost ale i fakt, že službu jako takovou nemůže nikdo vlastnit. Zákazníkovi náleží pouze výsledek (užitečný efekt) z poskytnuté služby. Tím může být účes, zdravotní péče, vzdělání nebo marketingová strategie.

Co je faktura a jaké má náležitosti?

A teď už k fakturám. Co je vlastně faktura? A kdo ji smí vystavit? Rádi vám usnadníme práci s hledáním odpovědí, mrkněte do výstižného článku o definici faktury.

Aby vám neutekla žádná z podstatných náležitostí faktury, je potřeba vědět, jaká osoba dokument vystavuje. Ničeho se ale neděste. Pro tento účel použijte jasně a přehledně zpracovaný článek o náležitostech podle osob, které fakturu vystavují. Díky věcnosti vám pomůže snadno se zorientovat v tom, co na faktuře nesmí chybět, a zkontrolovat, jestli vaše faktury netrpí nějakým nedostatkem.

Cena služby

Jednou z podstatných náležitostí faktury je uvedení sumy, kterou od zákazníka požadujete zaplatit. Je na vás, jestli zvolíte cestu hodinové sazby s uvedením počtu hodin strávených poskytováním služby nebo cestu úkolovou, kdy bude na faktuře figurovat částka za sjednaný úkol. V případě pochybností ohledně nacenění služeb doporučujeme zjistit situaci u konkurence nebo obdobných typů služeb.

Jak vystavit fakturu za služby?

Důležitým bodem je způsob vystavení faktury. Máme celou řadu možností, od čistého listu papíru až po online fakturační program. Mrkněte se sem a dozvíte se o možnostech fakturace víc .

Zjistěte, jaký způsob je pro vás nejvhodnější, nejbezpečnější a nejpohodlnější a jak si můžete ušetřit čas a energii na zajímavější činnosti než je vystavování faktur.

Zkratka k rychlé a bezpečné fakturaci?

Neztrácejte zbytečně čas a nervy při starostech s fakturací za služby a vsaďte na pohodlnou a bezpečnou online fakturaci, třeba v nejkomplexnějším nástroji roku 2019, kterým je přívětivá aplikace Vyfakturuj.cz.

Vyzkoušejte si online fakturaci ve svém tempu, zdarma a beze strachu z budoucích závazků. Umí za vás hlídat proplacení faktur, pomůže nastavit styl komunikace pomocí automatických mailů a mnoho dalšího. Zkrátka naše radost, ne vaše starost.

Vyzkoušet zdarma Vyfakturuj.cz

Přečtěte si i naše další články

Jana Ulcová
Autor článku: Jana Ulcová je copywriterka s přesahem do práva, ekonomie a online marketingu. Když zrovna nepíše, pravděpodobně se směje, zpívá, hraje na piano, vaří nebo se učí vidět svět nádhernýma očima svých dcer.