Jak správně vystavit objednávku

05. 12. 2022
Zjistěte, jak správně napsat objednávku? Jak vypadá vzor objednávky a kde si můžete objednávku sami vystavit.

Objednávka patří mezi nejčastěji vystavované nedaňové doklady. Přečtěte si, jaké jsou náležitosti objednávky a kde si ji sami můžete pohodlně vystavit na pár kliknutí.

Lidé si nejčastěji ohledně objednávky pokládají tyto dvě otázky:

  • Co je objednávka? Objednávka, nebo také objednávkový list, je dokument (nedaňový doklad), kterému nejčastěji předchází poptávka zboží nebo služeb.
  • K čemu se objednávka používá? S objednávkou se většinou setkáte ve chvíli, kdy má zákazník na vás specifické požadavky (tvoří poptávku). Může jít o výrobu zboží na míru nebo objednávku služeb. Objednávka se také používá u prodejců, kteří nemají e-shop, ale mají katalog zboží.

Zkontrolujte si náležitosti objednávky

Každý doklad má své dané náležitosti. I ty nedaňové. Objednávka je podle Obchodního zákoníku §13a, Obchodní listiny obchodním dokumentem stejně jako faktura. Uvádíte v ní stejné údaje jako u náležitostí faktur nebo smluv:

  • Údaje o firmě odběratele i dodavatele - název firmy, adresa, IČO, zápis z obchodního rejstříku včetně spisové značky; podnikatelé nezapsaní v obchodním rejstříku uvádí údaj o zápisu do jiné evidence,
  • číslo objednávky,
  • datum vytvoření objednávky,
  • popis zboží nebo služby - množství, termín dodání, barva, požadované další služby a jiné detaily,
  • cena a případné DPH, celková cena,
  • způsob platby - hotově, kartou, bankovním převodem.
“Čím více podrobností uvedete do popisu objednávaného zboží či služby, tím více rozčarování z nesplněných očekávání se vyhnete při pozdější realizaci objednávky.”

Potvrzená objednávka je pro dodavatele podkladem pro vystavení faktury.

objednávka vzor
Vzor objednávky

Co znamená závazná objednávka?

Objednávka se stává závaznou ve chvíli, kdy ji dodavatel potvrdí. Ideálně trvejte na písemném potvrzení obchodu. Souhlasem s objednávkou se dodavatel zavazuje, že objednávku splní / dodá v dohodnutém čase a dle dohodnutých parametrů.

Vyberte si vhodný formát objednávky

Podobně jako faktury i objednávky můžete vystavit několika způsoby. Pokud chcete, aby vaše objednávky měly všechny řádné náležitosti a k tomu jste si mohli nastavit ještě upomínky, můžete zkusit použít fakturační aplikaci Vyfakturuj.cz, kde si vystavíte objednávku na pár kliknutí. Z aplikace si pak objednávku stáhnete v PDF nebo ji pošlete e-mailem.

Další možností je otevřít si Excel a objednávku vypsat buňku po buňce. Tento způsob je zdlouhavý a snadno v něm uděláte chybu. Objednávku můžete sepsat do e-mailu i formou dopisu.

Jak vytvořit objednávky v aplikaci Vyfakturuj.cz?

Vytvořit objednávku vám zabere opravdu jen chvilku. Aplikace vám nabídne položky k vyplnění. Výsledkem bude třeba takovýhle doklad:

vzor objednávky 2
Vzorová objednávka

Díky mobilní aplikaci Vyfakturuj.cz si můžete vytvořit novou objednávku třeba v MHD.

Všechny faktury, doklady a objednávky dohledáte zpětně i několik let dozadu.

Vyzkoušet si Vyfakturuj.cz zdarma


Přečtěte si další články:

Adéla Krčíková
Autor článku: Adéla Krčíková Adéla je markeťačka se zaměřením na obsahový marketing a SEO. Také se zajímá o esoteriku. Má nezaměnitelný a výrazný smích, podle kterého ji poznáte kdekoliv.